Home / Genel / Mikrotik Resetleme

Mikrotik Resetleme

Mikrotik Resetleme Nasıl Yapılır?

Mikrotik cihazların şifresini unuttunuz giriş yapamıyorsunuz. Bu durumda ne yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz. Mikrotik winbox şifrenizi unuttuysanız cihazınızı resetlemekten başka bir çözüm yolu bulunmuyor. İşte Mikrotik resetleme yapabilmeniz için gerekli bilgileri bu yazımızda anlattım.

Not: RouterOS parolası yalnızca donanımın RouterBOARD olması durumunda yönlendiriciyi yeniden yükleyerek veya sıfırlama düğmesini kullanarak sıfırlayabilirsiniz. X86 aygıtları için, diğer yapılandırmalarla birlikte yalnızca tam yeniden yükleme parolayı temizler. RouterBOARD cihazları için, modelimize bağlı olarak çeşitli yöntemler mevcuttur.

RouterOS’tan Sıfırlama

Yönlendiricinize hâlâ erişebiliyorsanız ve varsayılan yapılandırmasını kurtarmak istiyorsanız, şunları yapabilirsiniz:

 • ) komut satırı arayüzünden “/ system reset-configuration” komutunu çalıştırın
 • grafik kullanıcı arayüzündeki Sistem -> Yapılandırmayı Sıfırla menüsünden yapın.

Mikrotik Reset Butonundan Sıfırlama 

Çoğu RouterBOARD cihazı, çeşitli işlevleri olan bir sıfırlama düğmesi ile donatılmıştır:

 • Yedekleme RouterBOOT yükleyiciyi yükleme
  Güç vermeden önce bu düğmeyi basılı tutun, güç açıldıktan sonra üç saniye sonra bırakın, yedek Önyükleme yükleyicisini yükleyin. Bu, başarısız bir RouterBOOT yükseltmesi nedeniyle cihaz çalışmıyorsa gerekli olabilir. Cihazı yedek yükleyiciyle başlattığınızda, RouterOS’u RouterBOARD ayarlarında yedek yükleyiciyi zorlayacak şekilde ayarlayabilir veya arızalı RouterBOOT’u bir fwf dosyasından yeniden yükleme şansınız olabilir (toplam 3 saniye ).
 • RouterOS yapılandırmasını sıfırlama
  LED ışığı yanıp sönmeye başlayana kadar bu düğmeyi 2 saniye daha basılı tutarsanız, RouterOS yapılandırmasını varsayılana sıfırlamak için düğmeyi bırakın (toplam 5 saniye )
 • CAPs modunu etkinleştirme Bu cihazı CAPsMAN tarafından yönetilen kablosuz bir ağa bağlamak için düğmeyi 5 saniye daha basılı tutun, LED sürekli yanar, CAPs modunu açmak için şimdi bırakın (toplam 10 saniye )
 • Yönlendiriciyi Netinstall modunda başlatma
  Veya LED kapanana kadar düğmeyi 5 saniye daha basılı tutun, ardından Yönlendiricinin Netinstall sunucularını aramasını sağlamak için düğmeyi bırakın. Aygıt Windows’daki Netinstall programında görünene kadar (toplam 15 saniye ) düğmeyi de basılı tutabilirsiniz.
Not: Yedek yükleyiciyi yüklemeden önceki üç işlevi de yapabilirsiniz, güç verdikten hemen sonra düğmeye basmanız yeterlidir. Düğmeye basmak ve aynı zamanda güç kaynağını bağlamak için başka bir kişinin yardımına ihtiyacınız olabilir.

Mikrotik Yapılandırma nasıl sıfırlanır?

1) cihazı güçten çıkarın.

2) güç uyguladıktan hemen sonra düğmeyi basılı tutun.

Not: düğmeyi 5 saniye basılı tutun (USER LED’i yanıp sönmeye başlayacaktır).

3) yapılandırmayı silmek için düğmeyi bırakın.

Not: LED’in yanıp sönmesi durana kadar bekler ve ancak düğmeyi serbest bırakırsanız – bu, RouterOS’u yeniden yüklemek için Netinstall modunu başlatır.

Atlama deliği sıfırlama

Tüm RouterBOARD akım modellerinde ayrıca bir sıfırlama atlama teli deliği bulunur. Bazı cihazların kasanın açılması gerekebilir, RB750 / RB951 / RB751 kasanın kauçuk ayaklarından birinin altındaki atlama deliğine sahiptir.

Kullanımı : Atlama kablosunu metal bir tornavida ile kapatın ve yapılandırma temizlenene kadar kartı ön yükleyin.

 

Mikrotik resetleme işlemini tamamladınız. ve tekrar kurulumu için nasıl olduğunu bilmiyorsanız, bu yazımızdan kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Mikrotik Ürünlerini Satın Al

About admin

Check Also

CubeSA 60Pro ac Teknik Destek

CubeSA 60Pro ac Teknik Destek Hız ve kararlılık için kablolara güvenmeniz gereken günler geride kaldı. 60 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.