Home / Genel / MikroTik Netinstall Nasıl Yapılır?

MikroTik Netinstall Nasıl Yapılır?

MikroTik Netinstall Nasıl Yapılır?

MikroTik yönlendirici veya sistemi yükleyen veya yöneten herkes için, cihazda Netinstall’un nasıl yapılacağını bilmek değerli bir bilgi birikimidir, çünkü çökmesi veya bir şekilde arızalanması durumunda üniteyi kurtarmanıza izin verir.

MikroTik yönlendirici ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bunun nedeni genellikle yazılımının bozulması veya yazılımın belirli bir işlemi gerçekleştirememesidir. Etkilenen yönlendiricide Netinstall gerçekleştirilmesi, RouterOS’u bu aygıta biçimlendirir ve yeniden yükler ve sorunu elinizde gidermelidir.

Netinstall Minimum Gereksinimleri

NetInstall gerçekleştirmek için, indirmek gerekir:
1.) NetInstall Uygulama ve
2.) ROS o RouterBOARD modeline sahip denk gelmektedir.

Netinstall çıkarıldıktan sonra .exe dosyası aşağıdaki pencereyi açmak için çalıştırılabilir:

Netinstall nasıl yapılır?

1.) “Net önyükleme” IP’sini özel IP aralığınızdaki bir şeye ayarlayın.

Bu yapıldıktan sonra, ROS paketlerinin / yazılımının konumunu yapılandırmamız gerekir.

2.) Paketler başlığının altındaki “Gözat” düğmesine tıklayın.
3.) ROS’un depolandığı yeri bulun.

Bu yapıldıktan sonra, gerçek Netinstall ile başlayabilirsiniz.

 

4.) Netinstall’u yapmak istediğiniz ünitedeki sıfırlama düğmesini basılı tutun ve sıfırlama düğmesini basılı tutarken açın. Ünite, PoE veya PoE olmayan herhangi bir yolla çalıştırılabilir. Sıfırlama düğmesi doğru şekilde tutulursa, ünitedeki “kullanıcı” ışığı 5 saniye boyunca sürekli yanmalı, ardından 5 saniye boyunca yanıp sönmeli ve sonra 5 saniye boyunca tekrar sürekli yanmalı, ardından sönmelidir. Işık söndükten sonra sıfırlama düğmesini bırakabilirsiniz. Bu, üniteyi Ether önyükleme moduna geçirir, bu da Netinstall’un işini yapmaya hazır olduğu anlamına gelir. Aygıt Netinstall “Yönlendiriciler / Sürücüler” iletişim kutusunda görünmelidir.

5.) Cihaza tıklayın ve “yükle” ye tıklayın. Uygulamanın, bağlanan cihaza uygun ROS’u otomatik olarak seçeceğini fark edeceksiniz.

 

6.) Uygulama yeni ROS’u biçimlendirdikten ve birime aktardıktan sonra, cihaz yeniden başlatılır ve ROS yüklenir. Ardından, tam önyüklemeden sonra yapılandırmaya hazır olacaktır.

ÖNEMLİ: Netinstalled olan cihazın tamamen silineceğini ve üzerinde hiçbir konfigürasyon kalmayacağını lütfen unutmayın. Mümkünse yapılandırmayı önceden yedeklediğinizden emin olun.

Bu basit adımları izleyerek, bir profesyonel gibi bir Netinstall kurtarma işlemi gerçekleştirebileceksiniz.

İlgili Yazılar İçin Tıklayın.

 

 

About admin

Check Also

CubeSA 60Pro ac Teknik Destek

CubeSA 60Pro ac Teknik Destek Hız ve kararlılık için kablolara güvenmeniz gereken günler geride kaldı. 60 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.